Gdzie ptaki tworzą gniazda?

Zimorodek to bardzo wdzięczny ptak, który dumnie przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka oraz południowa Azja, to typowe rejony zamieszkiwania tych osobników. Regularne wędrówki nie są niewątpliwie normalne dla natury zimorodka. Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś wędrują w kierunku południowej części lęgowego areału.

Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które zazwyczaj posiadają dość strome brzegi z wiszącymi korzeniami oraz gałęziami. Są one wykorzystywane przez zimorodki jako idealny punkt obserwacyjny. Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie zasadnicze cechy, które określają budowę ciała tego ptaka.

Ptaki gniazdo

Zimorodek zwyczajny nie wykazuje również wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są jednak w 100% takie same. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego ma czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarnego koloru. Zimorodek posiada niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek staje się stopniowo błękitny. W identycznym kolorze są także sterówki tego osobnika. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna.

Długość tułowia jest równa długości samej głowy oraz dzioba. W większości przypadków zimorodek sięga maksymalnie 17 centymetrów długości, a masa jego ciała nie przekracza 56 gram. Samotniczy tryb życia kończy się dla tych osobników z przyjściem lutego, ponieważ to właśnie w tym czasie miejsce ma okres godowy tych ptaków. W świecie zimorodków to samica ma podziwiać swojego partnera, który, dzięki charakterystycznemu kiwaniu ciała, pokazuje swoje wszystkie wdzięki osobnikom przeciwnej płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *